Ultrazvok trebuha in trebušnih organov

Ultrazvok trebuha je ena najpogosteje uporabljenih slikovnih preiskav, ki omogoča podroben vpogled v stanje notranjih organov trebušne votline. S to preiskavo zdravnik pregleda jetra, žolčnik, trebušno slinavko, ledvice, vranico ter velike krvne žile v trebuhu. Namen ultrazvoka je odkrivanje strukturnih sprememb, kot so ciste, tumorji, kamni v žolčniku ali ledvicah, ter ocena prisotnosti vnetij ali poškodb. Preiskava se pogosto izvaja tudi pri bolečinah v trebuhu, prebavnih motnjah, nenadnem hujšanju ali sumu na bolezni prebavil in sečil.

Med preiskavo pacient leži na hrbtu, zdravnik pa na kožo nanese gel, ki izboljša stik ultrazvočne sonde s telesom. Sonda pošilja visokofrekvenčne zvoke, ki se odbijajo od tkiv in organov, kar omogoča ustvarjanje slike na zaslonu. Preiskava je popolnoma neboleča in traja približno 15–30 minut.

Ena največjih prednosti ultrazvoka trebuha je njegova varnost, saj ne uporablja ionizirajočega sevanja, kar ga naredi primerno za vse starostne skupine, tudi za nosečnice in otroke. Poleg tega je ultrazvok hiter in dostopen način za pridobivanje ključnih informacij o stanju trebušnih organov, kar omogoča hitro postavitev diagnoze in začetek zdravljenja.

Ultrazvok trebuha je tudi prva izbira pri spremljanju znanih bolezni, kot so ciroza jeter, policistične bolezni ledvic ali kronične bolezni trebušne slinavke. Zdravnik lahko na podlagi ultrazvoka določi potrebo po nadaljnjih diagnostičnih postopkih ali predlaga zdravljenje. Preiskava je najbolj zanesljiva, če je pacient na dan preiskave tešč, saj se tako zmanjša količina plinov v prebavilih, kar izboljša vidljivost organov.


Rezervirajte termin 


Tukaj bo prikazan vaš dinamični gradnik... To sporočilo se prikaže, ker niste navedli filtra in predloge za uporabo.