Ultrazvok mehkih tkiv
Ultrazvok mehkih tkiv je prilagodljiva diagnostična metoda, ki omogoča pregled podkožnih struktur, mišic, tetiv, žlez in drugih mehkih tkiv. Preiskava je nepogrešljiva pri odkrivanju oteklin, cist, tumorjev, vnetij ali poškodb, ki jih ni mogoče zaznati s kliničnim pregledom. Uporablja se tudi za oceno stanja po poškodbah, kot so natrganine tetiv, hematomi ali vnetja.
Med preiskavo pacient običajno sedi ali leži, zdravnik pa z ultrazvočno sondo preiskuje želeni predel. Slike se prikazujejo v realnem času, kar omogoča hitro oceno stanja tkiv in njihovo funkcijo. Preiskava je neboleča in ne zahteva posebne priprave.
Posebnost ultrazvoka mehkih tkiv je njegova široka uporaba pri različnih starostnih skupinah in težavah. Primeren je za diagnosticiranje športnih poškodb, kot so natrganine mišic in vnetja tetiv, ter za oceno sprememb, kot so lipomi ali ganglijske ciste. Poleg tega omogoča zdravnikom oceno uspešnosti zdravljenja ali spremljanje napredovanja bolezni.
Ultrazvok mehkih tkiv je pogosto dopolnjen z drugimi preiskavami, kot so rentgen ali magnetna resonanca, vendar ponuja edinstveno prednost pri oceni mehkih tkiv v realnem času. Je varen, učinkovit in ne zahteva obsežnih priprav, kar omogoča široko uporabo v vsakodnevni klinični praksi.